انواع تصفیه آب

دستگاه های تصفیه آب خانگی دارای تنوع بسیاری هستند این دستگاه ها در مدلهای زیر سینکی دیواری کابینتی و یا حتی اشکال دیگر طراحی و تولید می شوند

ما در این بخش تصمیم داریم انواع دستگاه تصفیه آب مناسب برای منازل مسکونی مکان های اداری  را برای شما تشریح نماییم.

اگر بخواهیم در رابطه با دستگاه تصفیه آب صحبت کنیم باید اول مشخص کنیم که منظور از تصفیه آب چگونه تصفیه آبی می باشد ولی در حالت کلی ما برای پالایش آب  آشامیدنی دو دسته بندی را متصور هستیم اگر بخواهیم به طور کلی دسته بندی را انجام دهیم باید بگوییم که دستگاه های تصفیه آب در دو دسته بزرگ بخش بندی می شود  :

1 – دستگاه های تصفیه آب فیزیکی هستند که می توانند آب را از نظر فیزیکی از آلودگی هایی مانند رسوبات ذرات معلق بوی بد آب و رنگ بد آب پالایش نمایند این دستگاه ها جزء ارزان ترین مدل های تصفیه آب آب مورد استفاده در منازل مسکونی میباشد اما اگر بخواهیم نام درستی برای این گونه دستگاه ها انتخاب کنیم باید بگوییم صافی آب

این دستگاهها اصولاً دارای فیلتر های پروپیلن و فیلترهای کربنی و در حالت پیشرفته تر فیلتر های مینرال نیز می باشند مدل های این دستگاه ها از یک مرحله تا شش مرحله طراحی و تولید می‌شوند این دستگاه ها فاقد ممبران یا سیستم تصفیه اسمز معکوس هستند و نمی توانند آب را از نظر شیمیایی تصفیه نمایند

ساده ترین نوع دستگاه تصفیه آب همین مدل فیزیکی است در دستگاه های تصفیه آب فیزیکی از مخزن و بوستر پمپ و سایر سوئیچ ها و حتی ممبران خبری نیست و این مسئله خود باعث ارزان تر شدن قیمت دستگاه می گردد ولی توجه داشته باشید که این دستگاه ها  فقط میتوانند مواد معلق که با چشم قابل مشاهده هستند و حذف نمایند .

یکی از نشانه های دستگاه های تصفیه آب فیزیکی آن است که بعد از جوشاندن آب خروجی از این دستگاه شاهد ایجاد جرم بر روی ظروف خواهیم بود زیرا این دستگاه ها فاقد توانایی تصفیه مواد محلول هستند و حتی نمی توانند عناصر شیمیایی مانند نیتریت و نیترات آرسنیک باریوم کوپر و دیگران را سر خطرناک را از آب حذف نمایند .

یکی دیگر از معایب دستگاه های تصفیه آب فیزیکی آن است که نمی توانید در زمان قطعی آب از آن برداشت نمایید زیرا این دستگاه ها با فشار آب شهری کار می کنند و در صورت قطع آب  شما دیگر امکان برداشت از دستگاه را نخواهید داشت.

2 – دومین دسته و بهترین تصفیه آب ها مدل دستگاه های تصفیه آب کامل یا تصفیه آب های اسمز معکوس می باشند.

این دستگاه ها توانایی بالایی در تصفیه آب آشامیدنی دارند و امروزه به عنوان رایج ترین مدل تصفیه آب در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. در دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس علاوه بر تکنولوژی RO یا اسمز معکوس از تصفیه فیزیکی نیز استفاده شده است در این مدل از دستگاه های تصفیه آب آب بعد از عبور از فیلتر ها و تصفیه فیزیکی از قطعه ای به نام ممبران عبور می کند. این قطعه توانایی بسیار بالایی درحذف مواد زائد آب آب و حذف عناصر شیمیایی مانند نیتریت و نیترات آرسنیک باریوم و کوپر و دیگر عناصر خطرناک آب دارد.

با توجه به کیفیت پایین آب شهری استفاده از این دستگاه به عنوان مطمئن ترین مدل تصفیه آب پیشنهاد می شود این دستگاه ها دارای مخازن ذخیره آب ، بوستر پمپ یا موتور ، سوئیچ های کنترل هستند .

در دستگاه های تصفیه آب اسمز معکوس آب پس از تصفیه  در مخزنی تحت فشار ذخیره می گردد و در صورت نیاز مصرف کننده با باز کردن شیر روی سینک می توان از آب ذخیره شده در مخزن استفاده نمایند.

با توجه به اینکه این دستگاه ها به صورت اتوماتیک کار می کنند دارای سیستم های کنترلی برای قطع و وصل جریان برق موتور و جریان آب ورودی به فیلتر ها هستند این مدل از سیستم های تصفیه آب در مدلهای برقی و غیر برقی طراحی و تولید می شود اگر به دنبال یک دستگاه تصفیه آب کامل هستید ما استفاده از سیستم های تصفیه آب اسمز معکوس ۵ مرحله ۶ مرحله و ۷ مرحله و یا بیشتر را به شما توصیه می کنیم .

همواره این دستگاه ها می توانند حجم زیادی از رسوبات آب و ناصر شیمیایی را حذف نموده و آبی پاکیزه و سلامت در اختیار شما قرار بدهند

 

مشاهده انواع دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس